SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Såsskål med fat 15882001
nr 1588 2001
Såsskål med fat
silver, Stockholm, 1843, Invändigt förgylld, Dia 20. Höjd: 12 cm, vikt: 550g ca
Utrop:
4.000 kr
Såld:
3.000 kr
måndag 18 december 2023
kl 18:07:06
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Silver